57-300 Kłodzko, ul, Wyspiańskiego 20 B +48 609 387 276Pon, Czw 9:00 - 17:00 Wt 13:00 - 18:00
Medycyna ortopedyczna

Medycyna mięśniowo-szkieletowa

Medycyna mięśniowo-szkieletowa wywodzi się z tzw. medycyny ortopedycznej („orthopaedic medicine”) rozwiniętej przez słynnego brytyjskiego internistę i ortopedę, Jamesa Cyriaxa), Dzisiejsza medycyna mięśniowo-szkieletowa korzysta z doświadczeń ortopedii, medycyny bólu, rehabilitacji i fizjoterapii, anatomii funkcjonalnej, neurofizjologii, biomechaniki, a także neurologii i medycyny ogólnej, zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu.

Lekarz medycyny mięśniowo-szkieletowej posługując się badaniem ortopedycznym, neurologicznym i manualnym, analizuje subtelne zmiany w układzie ruchu, które zachodzą wskutek procesów chorobowych, urazów, przeciążeń, a także pod wpływem długotrwałego bólu. Badanie fizykalne obejmuje nieraz okolice odległe od bolesnego miejsca. Analiza wyników badań dodatkowych i obrazowych nigdy nie wyprzedza ani nie zastępuje badania fizykalnego.

dry needling

Suche igłowanie

Mięśnie to największe narządy ciała. Są w stanie dość szybko odzyskać sprawność po urazie lub przeciążeniu. W pewnych warunkach dochodzi jednak do powstawania w nich struktur, które stają się na długo źródłem bólu. Nazywamy je punktami spustowymi (MTP, myophascial trigger points). Ból pochodzący z punktów spustowych bywa często mylony z neuralgiami, np. z zapaleniem nerwu kulszowego lub bólem pochodzącym od przepukliny krążka międzykręgowego. Punkty te powszechnie występują w mięśniach obręczy barkowej, biodrowej, a także mięśniach przykręgosłupowych. Bywają „latentne”, a więc niejako uśpione. W pewnych warunkach uaktywniają się i stają się źródłem bólu, który często ma nietypowy zakres promieniowania, czyli rozchodzenia się, nieraz bardzo odległy od swego źródła. MTP maja inną niż otaczające mięśnie aktywność elektryczną (Hubbard &Berkoff 1993), a także inną wrażliwość na substancje chemiczne odpowiedzialne za powstawanie bólu. Punkty te można znaleźć przy życiu palców rąk. Interpretacja takiego badania wymaga jednak doświadczenia. Wiele z nich pokrywa się z punktami używanymi w tradycyjnej akupunkturze chińskiej. Jedną z metod używanych w leczeniu MTP jest tzw „western medical acupuncture” albo „dry needling” (dosłownie: “suche igłowanie”). Metoda ta polega na drażnieniu MTP przy pomocy specjalnych igieł. Punkty te można leczyć także na wiele innych sposobów, także przy pomocy iniekcji lub zabiegów takich jak fala uderzeniowa.

ESWT, RSWT

Radialna fala uderzeniowa

Radialna Fala uderzeniowa (RSWT) jest nowoczesną terapią opartą na użyciu fali dźwiękowej o dużej energii. Można nią skutecznie leczyć bolesne zmiany tkanek miękkich, m. in. mięśni, ścięgien, oraz ich przyczepów do kości.

Korzystne efekty tej terapii występują często już po 1 lub 2 zabiegu, zwykle należy jednak wykonać 6 do 10 zabiegów. Zabieg trwa ok 5-10 minut.

Posiadamy wysokiej klasy szwajcarski aparat do fali uderzeniowej marki STORZ , dedykowany także do leczenia bólu pleców. Urządzenia tej firmy są uważane za najlepsze na rynku.

Diagnostyka i leczenie

Leczenie bólu

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem wszystkich rodzajów bólu:

• Bólu neuropatycznego
• Bólu pleców, kręgosłupa i szyi
• Bólu okolicy bioder i pośladków
• Dyskopatii
• Rwy kulszowa, udowej, ramiennej
• Bólu stawów
• Choroby zwyrodnieniowej stawów
• Bólu w chorobach reumatycznych, RZS
• Fibromialgii
• Przetrwałego bólu pooperacyjnego
• Bólu fantomowego
• Bólu w chorobach neurologicznych
• Neuralgii popółpaścowej
• Bólu twarzy i głowy, migreny i innych
• Bolesnej neuropatii cukrzycowej
• Bólu w zespołach cieśni, neuropatiach z ucisku
• Bólu ośrodkowego, bólu po udarach mózgowych
• Bólu pourazowego, bólu po uszkodzeniu rdzenia kręgowego
• CRPS (dystrofia współczulna, kauzalgia)
• Bólu w dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego
• Bólu u pacjenta z chorobą nowotworową
• Innych

W leczeniu bólu przewlekłego wykorzystujemy m.in.:

• Blokady przeciwbólowe i lecznicze,
• Iniekcje dostawowe i okołostawowe (także pod kontrolą usg),
• Blokady obwodowe nerwów,
• Blokady okołokręgosłupowe i przykręgosłupowe,
• Blokady punktów spustowych,
• Leczenie toksyną botulinową,
• Farmakologiczne leczenie bólu,
• Blokady zewnątrzoponowe ( z udziałem anestezjologa)

Wkładki Formthotics

Wkładki Formthotics sa wykonane z termoplastycznej pianki, która pozwala na dokładne dopasowanie do stopy. Materiał wkładki jest idealny do formowania ale też wodoodporny, dzięki czemu nie wchłania bakterii i zarazków. Zawiera on substancję przeciwbakteryjną nakładaną w procesie produkcji, co zapewnia higienę i hamuje wzrost drobnoustrojów wywołujących nieprzyjemny zapach. Używamy wkładek o różnej gęstości i różnych kształtach. Modyfikujemy je do różnych celów i różnych butów. Stosują je zarówno osoby starsze z dolegliwościami układu ruchu, jak i dzieci oraz elitarni sportowcy. Wkładek Formthotics można używać przez lata, modyfikując ich kształt i właściwości poprzez dodawanie indywidualnych cech i elementów. Termiczne formowanie wkładki Formthotics pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni obuwia dzięki dokładnemu przyleganiu stopy do wkładki i buta. Zapewnia to większą kontrolę biomechaniczną, poczucie stabilizacji i komfortu stopy.

Trakcja lędźwiowa

Polega na delikatnym mechanicznym rozciąganiu dolnego odcinka pleców, co ma na celu krótkotrwałe odciążenie bolesnych struktur kręgosłupa takich jak krążki międzykręgowe, stawy międzykręgowe oraz nadmiernie napięte i dysfunkcyjne więzadła i mięśnie przykręgosłupowe. Początki stosowania trakcji sięgają czasów starożytnych. O metodzie tej pisał już starożytny lekarz Hipokrates. W naszym ośrodku trakcja lędźwiowa odbywa się przy pomocy precyzyjnego urządzenia firmy Chattanooga sprzężonego ze stołem terapeutycznym. Urządzenie oferuje dziesiątki rożnych protokołów trakcji, co pozwala na precyzyjne dawkowanie tej terapii, a także zmianę kąta jej działania, aby skierować działanie siły we właściwym kierunku. W trakcie zabiegu pacjent trzyma w ręku przycisk, którym może przerwać zabieg w razie jego nietolerancji. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się bardzo starannie, po wykluczeniu przeciwwskazań, w oparciu o wywiad, badanie lekarskie i niezbędne badania dodatkowe. Na ogół trakcję kręgosłupa poprzedzają inne zabiegi mające na celu przygotowanie pacjenta do zabiegu. Zabiegi zaczynamy od użycia niewielkiej siły, stopniowo zmieniając ustawienia urządzenia w porozumieniu z pacjentem.

PRP

Leczenie osoczem bogatopłytkowym

Co to jest osocze bogatopłytkowe (PRP)?

Jest to autologiczny (z własnej krwi pacjenta) preparat zagęszczonych płytek krwi z niewielką ilością osocza. Według kryteriów klinicznych, za osocze bogatopłytkowe uznaje się preparat, który zawiera co najmniej 1 mln płytek krwi w 1μl.

W jakich wskazaniach najczęściej stosuje się ten zabieg?

Najczęstsze wskazania to urazy mięśni, więzadeł i ścięgien (w tym Achillesa), choroby zwyrodnieniowe stawów, trudne w gojeniu zrosty kości, ostrogi piętowe, stany po chirurgicznych zabiegach stawów, łąkotek, więzadeł i inne.

Jakich efektów mogę się spodziewać po zabiegu?

W wielu przypadkach można oczekiwać trwałego i całkowitego ustąpienia dolegliwości. Efekty zazwyczaj można zaobserwować w ciągu 1-2 tyg. po zabiegu. Należy pamiętać jednak, że skuteczność i czas leczenia będzie zależeć w głównej mierze od rodzaju schorzenia oraz od ogólnego stanu pacjenta.

Jak przebiega taki zabieg?

Pobierana jest od pacjenta krew, którą wprowadza się do specjalnej ampułki, w której oddziela się osocze. Po odwirowaniu, pobiera się gotowy koncentrat osocza bogatopłytkowego, po czym lekarz wykonuje iniekcję PRP w odpowiednie miejsce ciała.

Czy ten zabieg jest bezpieczny?

Zabieg jest w pełni bezpieczny. Przebiega on z użyciem sterylnych, jednorazowych zestawów do pobierania osocza, pobierana jest własna krew Pacjenta. Zestawy są wysokiej jakości i posiadają certyfikaty CE, ISO, oraz FDA.

Jakie są przeciwskazania do stosowania zabiegu?

Przeciwskazaniem do podania osocza bogatopłytkowego są: ciąża oraz okres laktacji, choroby autoimmunologiczne, nowotworowe, choroby układu krwiotwórczego, nietolerancja iniekcji.

Zabiegi Medycyny Estetycznej

Radialna fala uderzeniowa z powodzeniem wykorzystywana jest w leczeniu tzw.„skórki pomarańczowej”. Zabiegi RSWT powodują między innymi:

  • Znaczną redukcję cellulitu 
  • Wzrost elastyczności skóry 
  • Kształtowanie sylwetki
  • Zmniejszenie obwodu ud
  • Poprawę gładkości i elastyczności  skóry

Fala uderzeniowa przenika do skóry i komórek tłuszczowych uszkadzając  nadmiernie rozwinięte włókniste przegrody tkanki łącznej, które wpływają na nierówności podskórnej tkanki tłuszczowej. Skóra nabiera elastyczności, a jej powierzchnia ulega wygładzeniu. RSWT pobudza krążenie, modeluje sylwetkę i zwiększa jędrność skóry.